CZ Bren 2 vs MSBS Grot - porównanie karabinków modułowych

Autor: Zespół Strzelam Bo Lubię

W skrócie

CZ Bren 2 Ms jest lżejszy i ma fabrycznie podany, lekki spust dwustopniowy; MSBS Grot oferuje w pełni symetryczną obsługę, zmianę kierunku wyrzutu łusek i regulowany podpoliczek. Bren 2 wybierz, jeśli liczysz gramy i cenisz spust; Grota, jeśli chcesz polskiej konstrukcji przyjaznej także leworęcznym.

Specyfikacja obok siebie

CZ Bren 2 i MSBS Grot to współczesne karabinki modułowe z tłokowym układem gazowym, opracowane jako broń wojskowa w Czechach i w Polsce. Na rynku cywilnym występują jako samopowtarzalne CZ BREN 2 Ms oraz GROT S10 i S16 FB-M1. Fabryka Broni nie publikuje długości ani masy cywilnego Grota w kalibrze .223, dlatego w ostatniej kolumnie pokazujemy dane wojskowego C16 - wyłącznie dla orientacji w gabarytach.

ParametrCZ BREN 2 Ms 11" (.223 Rem)CZ BREN 2 Ms Carbine 16,5"GROT S10 FB-M1GROT S16 FB-M1GROT C16 FB-M1 (wojskowy, dla orientacji)
Kaliber.223 Rem; wersja 11" także w 7,62×39[1][2].223 Rem[3].223 Remington[4].223 Remington[5]5,56×45 mm NATO[6]
Długość lufy280 mm[1]425 mm[3]267 mm[4]406 mm[5]406 mm[6]
Długość całkowita577 (kolba złożona) / 762-807 (rozłożona) mm[1]719 (kolba złożona) / 909-980 (rozłożona) mm[3]producent nie podajeproducent nie podaje900 (kolba wysunięta) / 843 (złożona); wersja bezkolbowa 675 mm[6]
Wysokość (bez magazynka)202 mm[1]202 mm[3]producent nie podajeproducent nie podajeproducent nie podaje
Masa bez magazynka3100 g[1]3450 g[3]producent nie podajeproducent nie podaje3650 g[6]
Magazynekproducent nie podaje30 nab.[3]10 nab. w zestawie[4]10 nab. w zestawie[5]30 lub 60 nab.[6]
Rodzaj ogniapojedynczy (samopowtarzalny)pojedynczy (samopowtarzalny)pojedynczy[5]pojedynczy[5]pojedynczy i ciągły[6]
Układ gazowytłok o krótkim skoku, regulowany[1]tłok o krótkim skoku, regulowany[3]gazy odprowadzane przez boczny otwór w lufie[5]gazy odprowadzane przez boczny otwór w lufie[5]gazy odprowadzane przez boczny otwór w lufie[6]
Spustdwustopniowy, 16 ± 4 N[1]dwustopniowy, 16 ± 4 N[3]producent nie podajeproducent nie podajeproducent nie podaje
Prędkość i energia wylotowa wg producenta broni (jego amunicja testowa)producent nie podajeproducent nie podaje780 m/s, 1210 J[4]870 m/s, 1600 J[5]890 m/s, 1600 J[6]
Żywotność lufy gwarantowana przez producenta20 000 strzałów[1]20 000 strzałów[3]producent nie podajeproducent nie podajeproducent nie podaje
Kolbaskładana, teleskopowa, 3 pozycje[1]składana, teleskopowa, 3 pozycje[3]składana, teleskopowa, 4 stopnie długości, regulowany podpoliczek[5]składana, teleskopowa, 4 stopnie długości, regulowany podpoliczek[5]producent nie podaje
Szyny i łożełoże M-LOK, szyna[1]łoże M-LOK[3]Picatinny STANAG 4694 na komorze, łoże M-LOK[5]Picatinny STANAG 4694 na komorze, łoże M-LOK[5]szyna Picatinny[6]

Prędkość i energia wylotowa Grota to dane Fabryki Broni z karty karabinka, zmierzone dla amunicji użytej przez producenta - z inną amunicją będą inne. CZ podaje wymiary z tolerancjami; w tabeli wartości nominalne. Długość Brena to kolejno: kolba złożona oraz rozłożona w skrajnych położeniach. Dla lufy 11" producent nie podaje pojemności magazynka.

Różnice w praktyce

Masa i gabaryty

Bren 2 Ms z lufą 11" waży bez magazynka 3100 g, a Carbine z lufą 16,5" - 3450 g. Wojskowy Grot z lufą 406 mm to 3650 g, więc radomska konstrukcja jest nieco cięższa przy podobnej długości lufy. Bren ze złożoną kolbą jest przy tym wyjątkowo krótki: 577 mm w wersji 11". Obie konstrukcje mają kolby składane na bok i regulowane na długość, przy czym Grot dodaje regulowany podpoliczek, wygodny przy wyżej osadzonej optyce.

Lufy

Cywilny Grot ma lufę 267 mm albo 406 mm, Bren 2 Ms - 280 mm albo 425 mm. Fabryka Broni podaje w kartach obu wersji prędkość i energię wylotową dla swojej amunicji testowej - krótsza lufa wyraźnie je obniża. Ta zależność dotyczy także Brena, choć CZ takich danych nie publikuje. Kto strzela głównie na dystansach stu i więcej metrów, powinien wybierać dłuższe wersje.

Obsługa

Grot ma symetryczne manipulatory po obu stronach i możliwość zmiany kierunku wyrzutu łusek, co docenią strzelcy leworęczni. Bren 2 ma oburęczne manipulatory w układzie znanym z AR. Oba korzystają z magazynków standardu AR - producent Grota zastrzega wyjątek dla magazynków P-Mag trzeciej generacji[5].

Spust i wyposażenie

CZ deklaruje spust dwustopniowy o sile 16 ± 4 N; Fabryka Broni parametrów spustu nie podaje. Lufa Brena jest chromowana, a producent gwarantuje jej żywotność na poziomie 20 000 strzałów. Oba karabinki mają łoża M-LOK i gwint wylotowy pod urządzenia wylotowe; Bren 2 Ms występuje także w kalibrze 7,62×39.

Bren 3 i Grot A3

Najnowsze odmiany obu konstrukcji są na razie wojskowe. CZ publikuje BREN 3 w dziale dla służb - jako broń z przełącznikiem rodzaju ognia, niedostępną dla cywilów:

CZ BREN 3 - wersje z działu wojskowo-policyjnego producenta
ParametrBREN 3 11"BREN 3 14,5"BREN 3 16,5"
Kaliber5,56×45 mm NATO[7]5,56×45 mm NATO[8]5,56×45 mm NATO[9]
Długość lufy280 mm[7]367 mm[8]420 mm[9]
Długość całkowita569 (kolba złożona) / 763-833 (rozłożona) mm[7]656 (kolba złożona) / 850-920 (rozłożona) mm[8]709 (kolba złożona) / 903-973 (rozłożona) mm[9]
Wysokość (bez magazynka)190 mm[7]190 mm[8]190 mm[9]
Masa bez magazynka3100 g[7]3350 g[8]3400 g[9]
Magazynek30 nab.[7]30 nab.[8]30 nab.[9]
Siła spustu25 ± 5 N[7]25 ± 5 N[8]25 ± 5 N[9]

O Grocie A3 Fabryka Broni podała w czerwcu 2026 roku, że szef Agencji Uzbrojenia zaakceptował dokumentację techniczną tej wersji, a pozytywne opinie użytkowników dotyczyły ergonomii, niezawodności i komfortu eksploatacji[10]. Danych technicznych A3 producent nie opublikował, więc porównanie „Bren 3 vs Grot A3” na liczbach nie jest dziś możliwe.

Dla kogo który

  • MSBS Grot - dla strzelca, który chce polskiej konstrukcji z pełną obsługą obustronną i wsparciem krajowego producenta; także dla kolekcjonera broni używanej przez Wojsko Polskie.
  • CZ Bren 2 Ms - dla osób szukających lżejszego karabinka z dopracowanym spustem dwustopniowym, również w kalibrze 7,62×39.
  • Do konkurencji dynamicznych - w obu przypadkach wersja z dłuższą lufą; krótkie odmiany są poręczne, ale tracą energię i są głośniejsze.

Zobacz też zestawienia Grot vs Beryl i Grot vs AR-15 oraz dane techniczne Grota.

Kabura i kolimator do tych modeli

Kabura karabinków nie dotyczy - tu liczy się zawieszenie i optyka. Oba modele mają górną szynę, więc przyjmą kolimator na montażu Picatinny, np. Holosun AEMS Core lub Holosun HS403B. Dobór celownika omawiają poradniki kolimator do Grota i luneta do Grota; ogólne zasady - kolimator do karabinu.

Na jakie pozwolenie

Wersje wojskowe obu karabinków strzelają ogniem ciągłym, a art. 10 ust. 5 pkt 1 ustawy o broni i amunicji[11] stanowi, że pozwolenie nie może być wydane na samoczynną broń palną. Dlatego w sklepach dostępne są wyłącznie odmiany samopowtarzalne - takie jak opisane BREN 2 Ms i GROT S FB-M1.

Karabinek samopowtarzalny .223 Rem to broń centralnego zapłonu z lufą gwintowaną o kalibrze do 12 mm, czyli mieści się w pozwoleniu do celów sportowych (art. 10 ust. 4 pkt 4 lit. b) i kolekcjonerskich (pkt 7). Oznaczenia B4 i B9 widoczne w nazwach produktów pochodzą z załącznika I do dyrektywy (UE) 2021/555[12]: B9 to samopowtarzalna broń palna do użytku cywilnego podobna do broni z mechanizmami automatycznymi. Procedura: pozwolenie na broń.

Najczęściej zadawane pytania

Bren 3 vs Grot A3 - czy da się je porównać?

Na razie tylko ogólnie. CZ publikuje dane BREN 3 w dziale wojskowo-policyjnym, natomiast Fabryka Broni poinformowała jedynie o akceptacji dokumentacji technicznej Grota A3, bez parametrów. Obie wersje to broń wojskowa, niedostępna w sprzedaży cywilnej.

Który jest lżejszy: Bren 2 czy Grot?

Według producentów CZ BREN 2 Ms Carbine waży bez magazynka 3450 g, a wojskowy Grot C16 z lufą 406 mm - 3650 g. Masy cywilnego Grota w kalibrze .223 producent nie podaje.

Jakie magazynki pasują do Brena 2 i Grota?

Oba karabinki w kalibrze .223 Rem korzystają z magazynków standardu AR. Producent Grota zastrzega, że nie dotyczy to magazynków P-Mag trzeciej generacji.

Czy Bren 2 i Grot są dostępne w wersji cywilnej?

Tak - jako samopowtarzalne CZ BREN 2 Ms oraz GROT S10 i S16 FB-M1, strzelające wyłącznie ogniem pojedynczym.

Sklep i strzelnica

Sklep Strzelam Bo Lubię

Produkty, o których mowa w poradniku, znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym.

Źródła

  1. CZ - BREN 2 Ms 223 Rem. (czfirearms.com) - tabela parametrów, lufa 11"
  2. czfirearms.com - cz bren 2ms 762 - dane techniczne producenta
  3. CZ - BREN 2 Ms Carbine 223 Rem. (czfirearms.com) - tabela parametrów, lufa 16,5"
  4. Fabryka Broni „Łucznik” - Radom: GROT S10 FB-M1 (fabrykabroni.pl) - dane techniczne wersji z krótką lufą
  5. Fabryka Broni „Łucznik” - Radom: GROT S16 FB-M1 (fabrykabroni.pl) - dane techniczne i opis wersji cywilnej
  6. Fabryka Broni „Łucznik” - Radom: MSBS GROT, wersja wojskowa C16 FB-M1 (fabrykabroni.pl) - długość, masa, pojemność magazynków wersji wojskowej
  7. CZ - BREN 3 5,56×45 NATO 11" (czfirearms.com, dział wojskowo-policyjny) - tabela parametrów
  8. CZ - BREN 3 5,56×45 NATO 14,5" (czfirearms.com, dział wojskowo-policyjny) - tabela parametrów
  9. CZ - BREN 3 5,56×45 NATO 16,5" (czfirearms.com, dział wojskowo-policyjny) - tabela parametrów
  10. Fabryka Broni „Łucznik” - Radom: komunikat o MSBS GROT A3 (fabrykabroni.pl) - akceptacja dokumentacji technicznej wersji A3
  11. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (ISAP, t.j. Dz.U. 2024 poz. 485) - art. 10 - cele pozwolenia i rodzaje broni
  12. Dyrektywa (UE) 2021/555 w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (EUR-Lex) - załącznik I - kategorie broni palnej

Parametry w tabelach pochodzą wyłącznie z wymienionych wyżej źródeł (producenci broni i amunicji, normy C.I.P./SAAMI, ISAP). Wartości dla konkretnych egzemplarzy i partii amunicji mogą się różnić.

SBL-promocja

🎯 TRENUJ WIĘCEJ, PŁAĆ MNIEJ! 🎯

Nowy, wakacyjny cennik dla strzelców z własną bronią!