.308 Winchester (7,62x51) vs 5,56x45 NATO - porównanie kalibrów

Autor: Zespół Strzelam Bo Lubię

W skrócie

5,56x45 NATO to lekki nabój pośredni do karabinków: mały odrzut, tania amunicja, dużo nabojów w magazynku. .308 Winchester strzela pociskiem kilka razy cięższym i jest nabojem wyraźnie mocniejszym, za co płaci się masą broni, odrzutem i ceną. Do sportu dynamicznego i nauki - 5,56. Do strzelania precyzyjnego na dalsze dystanse i na zwierzynę grubą - .308.

Parametry naboju

Zestawienie wymaga jednego wyjaśnienia. C.I.P. nie publikuje osobnego arkusza dla 5,56x45 - homologuje nabój .223 Remington - dlatego wymiary i ciśnienie w kolumnie 5,56 pochodzą ze specyfikacji SAAMI „5.56 Commercial”. To specyfikacja cywilna, a nie wojskowa specyfikacja NATO, i SAAMI wyraźnie to zastrzega. Dla .308 Winchester arkusz C.I.P. podaje 7,62x51 jako nazwę alternatywną tego samego naboju.

Parametr.308 Win.5,56x45
Kaliber nominalny7,62 mm5,56 mm
Typ nabojukarabinowypośredni
Zapłoncentralnycentralny
Długość łuski (mm)51,18 [1]44,7 [2]
Długość naboju maks. (mm)71,12 [1]57,4 [2]
Pmax C.I.P. (bar)4150 [1]brak danych w źródle
MAP SAAMI (psi)62000 [3]62000 [2] (SAAMI 5.56 Commercial - specyfikacja cywilna, nie NATO)

Kaliber nominalny to zwyczajowe oznaczenie naboju, a nie zmierzona średnica pocisku.

Według SAAMI oba naboje mają to samo maksymalne ciśnienie średnie (62000 psi; dla 5,56 jest to wartość ze specyfikacji cywilnej 5.56 Commercial, nie NATO), więc różnica osiągów to kwestia rozmiaru: łuska .308 ma 51,18 mm długości i znacznie większą średnicę, a cały nabój 71,12 mm wobec 57,4 mm. Stąd dwie klasy broni - karabinki wielkości AR-15 dla 5,56 i większe karabiny klasy AR-10 dla .308. Zwraca też uwagę rozpiętość mas pocisków: lekkie i szybkie w 5,56, kilkukrotnie cięższe w .308. Konkretne prędkości i energie zależą od producenta i rodzaju amunicji - sprawdzaj je w karcie danego naboju.

Odrzut i kontrola broni

Karabinek 5,56 prawie nie rusza się w ramieniu. Lekki pocisk i prosta linia kolby sprawiają, że nawet początkujący trafia szybkimi seriami i przez cały czas widzi cel. Dokuczliwy bywa tylko huk z krótkich luf.

.308 Winchester to już pełnowymiarowy nabój karabinowy: wyraźnie więcej energii i ciężki pocisk dają mocne, zdecydowane pchnięcie. W karabinie samopowtarzalnym część energii przejmuje automatyka, a broń jest cięższa, więc odrzut pozostaje do opanowania, ale szybkie strzały jeden po drugim wymagają siły i wprawy. W lekkim sztucerze myśliwskim trzysta ósemka potrafi zmęczyć po kilkudziesięciu strzałach. Jeżeli dopiero zaczynasz strzelać z broni długiej, różnica będzie dla Ciebie większa, niż sugeruje sama tabela.

Dostępność i cena w Polsce

Oba naboje są w Polsce powszechne. Broń oznaczoną 5,56x45 i .223 Remington mamy w kilkudziesięciu wariantach, a amunicja treningowa do nich jest najtańszą karabinową centralnego zapłonu. .308 Winchester to u nas sztucery, karabiny samopowtarzalne oraz amunicja od pełnopłaszczowej treningowej po meczową.

Za nabój .308 zapłacisz wyraźnie więcej niż za 5,56 w amunicji treningowej, a ładunki meczowe i myśliwskie są jeszcze droższe. Droższa i cięższa jest też sama broń samopowtarzalna oraz magazynki. Przy zakupie karabinka w mniejszym kalibrze zwróć uwagę na oznaczenie komory - różnicę między .223 Remington a 5,56x45 NATO wyjaśniamy w osobnym porównaniu.

Zastosowania: sport, kolekcja, myślistwo

Sport. 5,56x45 króluje w strzelectwie dynamicznym i wielobojach, gdzie liczy się tempo, pojemność magazynka i masa broni. .308 Winchester ma własne klasy karabinów większego kalibru, a przede wszystkim jest klasycznym nabojem do strzelań precyzyjnych i długodystansowych.

Myślistwo. .308 Winchester należy do najpopularniejszych kalibrów myśliwskich w Polsce. Przepisy wymagają co najmniej 2000 J w odległości 100 m od wylotu lufy na dziki, jelenie, daniele i muflony oraz 2500 J na łosie (§ 3 ust. 3 rozporządzenia)[5]. Spełnienie progu zależy od konkretnego naboju, nie od samego kalibru - sprawdź energię na 100 m w danych producenta amunicji myśliwskiej. 5,56 to nabój lekki, a typowa amunicja do niego jest pełnopłaszczowa - a takie pociski są na zwierzynę grubą wykluczone.

Kolekcja. Oba naboje to standardy wojskowe drugiej połowy ubiegłego wieku, więc kolekcjoner broni z tego okresu potrzebuje obu.

Na jakie pozwolenie

Karabinki 5,56 i karabiny .308 to broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi; kalibry nominalne 5,56 mm i 7,62 mm są poniżej limitu 12 mm, więc broń ta mieści się w art. 10 ust. 4 pkt 4 lit. b ustawy o broni i amunicji (cel sportowy) i w pkt 7 (cel kolekcjonerski)[4]. Mowa oczywiście o broni samopowtarzalnej lub powtarzalnej - broń samoczynna jest wyłączona przez art. 10 ust. 5 pkt 1.

Przy amunicji wojskowego pochodzenia trzeba pamiętać o art. 10 ust. 6 pkt 2: zabronione jest posiadanie amunicji „z pociskami pełnopłaszczowymi zawierającymi rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu”[4]. W wojskowych nabojach 5,56 spotyka się pociski ze stalowym wkładem w rdzeniu, dlatego przed zakupem amunicji z demobilu lub o wojskowym oznaczeniu sprawdź w opisie producenta, z czego wykonany jest rdzeń. Bezpiecznym wyborem jest komercyjna amunicja z rdzeniem ołowianym.

Który kaliber wybrać

  • Pierwszy karabinek, zawody dynamiczne, szkolenia: 5,56x45 / .223. Lekka broń, tani nabój, szybka nauka.
  • Strzelanie precyzyjne na kilkaset metrów: .308 Winchester - ogromny wybór amunicji meczowej i sztucerów z ciężką lufą.
  • Sztucer myśliwski na dzika i jelenia: .308; 5,56 to nabój zbyt lekki na taką zwierzynę.
  • Karabin samopowtarzalny większego kalibru: .308 w platformie klasy AR-10 - policz jednak masę zestawu z optyką i koszt amunicji na sezon.
  • Budżet ograniczony, a chcesz strzelać często: 5,56. Każdy tysiąc strzałów kosztuje wyraźnie mniej niż w .308.

Podobne zestawienie dla wersji cywilnej mniejszego naboju: .223 Remington vs .308 Winchester. Różnice konstrukcyjne broni opisuje porównanie AR-10 vs AR-15.

Najczęściej zadawane pytania

308 vs 556 - jak duża jest różnica mocy?

Wyraźna - .308 Winchester ma znacznie większą łuskę i strzela pociskiem kilka razy cięższym, więc niesie dużo więcej energii, za cenę mocniejszego odrzutu. Dokładne wartości zależą od konkretnych nabojów i długości lufy - sprawdzisz je w danych producenta amunicji.

.308 vs 5.56 - który nabój ma szybszy pocisk?

Na wylocie zwykle 5,56x45, bo wyrzuca znacznie lżejszy pocisk. Cięższy pocisk .308 Winchester leci wolniej, ale niesie znacznie więcej energii. Prędkości konkretnych nabojów podają producenci amunicji.

5.56 vs 308 - czy oba naboje mają to samo ciśnienie?

Według SAAMI maksymalne ciśnienie średnie wynosi 62000 psi zarówno dla .308 Winchester, jak i dla „5.56 Commercial”. Ta druga wartość pochodzi z cywilnej specyfikacji SAAMI, a nie ze specyfikacji NATO. C.I.P. podaje dla .308 Winchester 4150 bar, a osobnego arkusza dla 5,56x45 nie publikuje.

Czy .308 Winchester i 7,62x51 to ten sam nabój?

Arkusz C.I.P. dla .308 Winchester wymienia 7,62x51 jako nazwę alternatywną i podaje dla niego jedne wymiary oraz jedno ciśnienie maksymalne. Przy broni wojskowej z demobilu zawsze kieruj się oznaczeniem na lufie i instrukcją producenta.

Sklep i strzelnica

Sklep Strzelam Bo Lubię

Broń i amunicję do obu nabojów znajdziesz w sklepie.

Strzelnica Czechowice-Dziedzice

Na naszej strzelnicy porównasz oba naboje w praktyce: 5,56 / .223 z karabinka AR-15, a .308 z karabinu M14. Kilka strzałów z każdego mówi o różnicy odrzutu więcej niż tabela.

Zobacz ofertę strzelnicy

Źródła

  1. C.I.P. - TDCC, arkusz .308 Win. - wymiary naboju; Pmax
  2. SAAMI - 5.56 Commercial (specyfikacja cywilna, nie NATO) - wymiary naboju; MAP
  3. SAAMI - ANSI/SAAMI Z299.4 Centerfire Rifle - MAP
  4. ISAP - Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. 2024 poz. 485 z późn. zm.) - art. 10 ust. 4-6, art. 14
  5. ISAP - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. 2005 nr 61 poz. 548 z późn. zm.) - § 3: broń i amunicja dopuszczone do polowań; progi energii pocisku na 100 m: 400 J, 1000 J, 2000 J, 2500 J

Parametry w tabelach pochodzą wyłącznie z wymienionych wyżej źródeł (producenci broni i amunicji, normy C.I.P./SAAMI, ISAP). Wartości dla konkretnych egzemplarzy i partii amunicji mogą się różnić.

SBL-promocja

🎯 TRENUJ WIĘCEJ, PŁAĆ MNIEJ! 🎯

Nowy, wakacyjny cennik dla strzelców z własną bronią!