Parametry naboju
Na pierwszy rzut oka oba naboje są bardzo podobne: zwyczajowo oznacza się je jako 5,6 mm (.222) i 5,56 mm (.223), a w praktyce strzelają pociskami tej samej klasy. Różnią je długość łuski i ciśnienie robocze. Dane wymiarowe pochodzą z arkuszy C.I.P. i normy SAAMI.
| Parametr | .222 Rem. | .223 Rem. |
|---|---|---|
| Kaliber nominalny | 5,6 mm | 5,56 mm |
| Typ naboju | karabinowy | pośredni |
| Zapłon | centralny | centralny |
| Długość łuski (mm) | 43,18 [1] | 44,7 [2] |
| Długość naboju maks. (mm) | 54,1 [1] | 57,4 [2] |
| Pmax C.I.P. (bar) | 3700 [1] | 4300 [2] |
| MAP SAAMI (psi) | 50000 [3] | 55000 [3] |
Kaliber nominalny to zwyczajowe oznaczenie naboju, a nie zmierzona średnica pocisku.
Łuska .223 Remington jest dłuższa (44,7 mm wobec 43,18 mm) i pracuje przy ciśnieniu 4300 bar zamiast 3700 bar - to stąd bierze się jej przewaga osiągów. Druga różnica to wybór pocisków: w .222 oferta kończy się w zasadzie na lekkich pociskach, w .223 dostępne są także wyraźnie cięższe. Mimo zbliżonego kalibru naboje nie są zamienne.
Odrzut i kontrola broni
Żaden z tych nabojów nie sprawia kłopotu. Odrzut w sztucerze o typowej masie jest na tyle słaby, że strzelec widzi w lunecie miejsce trafienia. .222 Remington jest odrobinę łagodniejszy i cichszy, co doceniają osoby strzelające długie serie z podpórki - różnica jest jednak subtelna.
Większe znaczenie ma rodzaj broni. .223 Remington to najczęściej samopowtarzalny karabinek z kolbą w osi lufy i urządzeniem wylotowym, w którym odrzut jest dodatkowo rozłożony pracą automatyki. .222 spotkasz niemal wyłącznie w lekkich sztucerach i w broni łamanej - tam o komforcie decyduje dopasowanie kolby, a nie sam nabój.
Dostępność i cena w Polsce
.223 Remington jest jednym z dwóch najliczniej reprezentowanych kalibrów karabinowych w naszym sklepie: kilkudziesięciu pozycjom broni towarzyszy amunicja wielu producentów, od treningowej po meczową. To też najtańszy w eksploatacji nabój karabinowy centralnego zapłonu.
.222 Remington nie mamy w stałej ofercie. Amunicję wciąż wytwarzają europejscy producenci, ale sklepy zamawiają ją w małych ilościach i zwykle w wersjach myśliwskich, droższych od popularnej .223. Nowych sztucerów w tym kalibrze prawie się nie spotyka - na rynku wtórnym pojawiają się starsze sztucery i kniejówki. Aktualny wybór znajdziesz w dziale amunicji karabinowej.
Zastosowania: sport, kolekcja, myślistwo
Sport. .223 Remington obsługuje konkurencje karabinu centralnego zapłonu, strzelectwo dynamiczne i wieloboje. .222 ma historyczną renomę naboju bardzo celnego, ale brak taniej amunicji treningowej i nowoczesnej broni praktycznie wyłącza go z regularnych startów.
Myślistwo. Tu .222 Remington wciąż ma użytkowników - głównie jako kula w broni kombinowanej, na drapieżniki. Przepisy nie odwołują się do kalibru, tylko do energii: amunicja do broni gwintowanej musi mieć co najmniej 400 J w odległości 100 m od wylotu lufy, a przy polowaniu na sarny i warchlaki - co najmniej 1000 J na 100 m (§ 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia)[5]. Spełnienie progu zależy od konkretnego naboju, nie od samego kalibru - sprawdź energię na 100 m w danych producenta amunicji myśliwskiej.
Kolekcja. .222 kupuje się razem z bronią - klasycznym sztucerem albo kniejówką; sam nabój nie jest powodem zakupu.
Na jakie pozwolenie
Sztucer i karabinek w obu kalibrach to broń centralnego zapłonu z lufą gwintowaną; kalibry nominalne 5,6 mm i 5,56 mm są znacznie poniżej limitu 12 mm z katalogu broni do celów sportowych w art. 10 ust. 4 pkt 4 lit. b ustawy o broni i amunicji[4]. Ten sam katalog, przez odesłanie w pkt 7, dotyczy pozwolenia kolekcjonerskiego.
Pozwolenie łowieckie obejmuje według pkt 3 broń „dopuszczoną do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów”[4]. Tymi przepisami jest rozporządzenie o warunkach wykonywania polowania, które wymaga myśliwskiej broni długiej centralnego zapłonu i ogranicza magazynek broni samopowtarzalnej do dwóch nabojów[5]. Sztucer .222 lub .223 spełnia warunki co do rodzaju broni; o dopuszczalnej zwierzynie decyduje energia konkretnego naboju na 100 m, porównana z progami opisanymi wyżej.
Który kaliber wybrać
- Karabinek sportowy, zawody, dużo strzelania: .223 Remington. Amunicja jest tania i dostępna wszędzie, a wybór broni i magazynków największy.
- Nowy sztucer na drapieżniki lub do strzelania precyzyjnego: również .223 - ta sama klasa naboju, lepsze zaopatrzenie i więcej mas pocisków do wyboru.
- Kniejówka albo starszy sztucer po rodzinie w .222: zostaw i używaj. Amunicja jest w produkcji, a broń nie zyska nic na zmianie.
- Potrzebujesz mocniejszego naboju na sarnę: rozważ większy kaliber, np. .243 Winchester - zobacz .243 Win vs .223 Rem.
Jeżeli wybierasz karabinek .223, przeczytaj też, czym różni się on od komory 5,56x45 NATO: .223 Remington vs 5,56x45 NATO.
Najczęściej zadawane pytania
Kaliber 222 vs 223 - czy można strzelać amunicją .222 z broni .223?
Nie. Naboje mają zbliżony kaliber (nominalnie 5,6 mm i 5,56 mm), ale różną długość łuski: 43,18 mm w .222 Remington i 44,7 mm w .223 Remington. Każdy wymaga własnej komory nabojowej.
222 Remington vs 223 - który nabój ma większą energię?
.223 Remington. Pojemniejsza łuska i wyższe ciśnienie maksymalne (4300 wobec 3700 bar wg C.I.P.) dają mu przewagę, choć niezbyt dużą. Energię konkretnego naboju sprawdzisz w danych producenta amunicji - zależy od masy pocisku i długości lufy.
222 vs 223 - co jest łatwiej dostępne w Polsce?
.223 Remington, i to zdecydowanie. To jeden z najpopularniejszych kalibrów karabinowych, z amunicją wielu producentów. .222 Remington zamawia się zwykle pod konkretną potrzebę.
222 Rem vs 223 Rem - który wybrać do sztucera myśliwskiego?
Przepisy stawiają wymóg energii pocisku na 100 m, a nie kalibru, więc decyduje konkretny nabój myśliwski i jego tabela balistyczna. Przy zakupie nowej broni praktyczniejszy jest .223 Remington ze względu na wybór amunicji.
Sklep i strzelnica
Sklep Strzelam Bo Lubię
W sklepie stale dostępny jest kaliber .223 Rem; o .222 Rem zapytaj obsługę.
Strzelnica Czechowice-Dziedzice
Nabój .223 Remington sprawdzisz na naszej strzelnicy w karabinku AR-15. Broni w .222 Remington nie mamy na stanowisku.
Źródła
- C.I.P. - TDCC, arkusz .222 Rem. - wymiary naboju; Pmax
- C.I.P. - TDCC, arkusz .223 Rem. - wymiary naboju; Pmax
- SAAMI - ANSI/SAAMI Z299.4 Centerfire Rifle - MAP
- ISAP - Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. 2024 poz. 485 z późn. zm.) - art. 10 ust. 4-6, art. 14
- ISAP - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. 2005 nr 61 poz. 548 z późn. zm.) - § 3: broń i amunicja dopuszczone do polowań; progi energii pocisku na 100 m: 400 J, 1000 J, 2000 J, 2500 J
Parametry w tabelach pochodzą wyłącznie z wymienionych wyżej źródeł (producenci broni i amunicji, normy C.I.P./SAAMI, ISAP). Wartości dla konkretnych egzemplarzy i partii amunicji mogą się różnić.
