Parametry naboju
Te dwa naboje reprezentują dwie klasy: .223 Rem. to tzw. nabój pośredni z małym, bardzo szybkim pociskiem, .308 Win. - pełnowymiarowy nabój karabinowy. Na nich zbudowano dwie najpopularniejsze rodziny karabinów samopowtarzalnych, AR-15 i AR-10. Dane z kart C.I.P. i normy SAAMI:
| Parametr | .223 Remington | .308 Winchester (7,62x51) |
|---|---|---|
| Kaliber nominalny | 5,56 mm | 7,62 mm |
| Typ naboju | pośredni | karabinowy |
| Zapłon | centralny | centralny |
| Długość łuski | 44,7 mm[1] | 51,18 mm[2] |
| Długość naboju | 57,4 mm[1] | 71,12 mm[2] |
| Pmax C.I.P. | 4300 bar[1] | 4150 bar[2] |
| MAP SAAMI | 55 000 psi[3] | 62 000 psi[3] |
Kaliber nominalny to zwyczajowe oznaczenie naboju, a nie zmierzona średnica pocisku.
Limit ciśnienia C.I.P. jest w mniejszym naboju nawet wyższy: 4300 bar wobec 4150 bar. O różnicy mocy decyduje więc nie ciśnienie, tylko wielkość łuski i masa pocisku - pocisk .308 jest wielokrotnie cięższy. Różnicę w gabarytach pokazuje długość naboju: 57,4 mm i 71,12 mm. Prędkości i energii nie podajemy, bo zależą od konkretnego naboju, producenta i długości lufy.
Odrzut i kontrola broni
Różnica mocy jest na stanowisku bardzo wyraźna. .223 Remington prawie nie przesuwa broni: w karabinku samopowtarzalnym strzelec widzi trafienie w przyrządach i może natychmiast oddać kolejny strzał. To nabój, na którym bez stresu uczą się osoby drobnej budowy i młodzież.
.308 Winchester wymaga już poprawnego ułożenia kolby i pracy ciałem. W broni samopowtarzalnej serie są wolniejsze, a lufa wyraźnie ucieka z celu; w lekkim sztucerze po kilkudziesięciu strzałach czuć ramię. Nie jest to odrzut trudny, ale trening na .308 męczy szybciej i dlatego zwykle jest krótszy.
Dostępność i cena w Polsce
Oba naboje należą do najpopularniejszych w Polsce i kupisz je w każdym sklepie z amunicją karabinową. .223 Rem. jest wyraźnie tańszy - mniej prochu, mniejszy pocisk i ogromna skala produkcji - więc w tym samym budżecie wystrzelisz wyraźnie więcej nabojów. W obu kalibrach dostępna jest amunicja treningowa, meczowa i myśliwska.
Wybór broni jest w obu przypadkach szeroki, ale inaczej rozłożony. W .223 Rem. / 5,56x45 dominują karabinki samopowtarzalne - AR-15 i konstrukcje polskie - oraz lekkie sztucery. W .308 Win. przeważają sztucery i karabiny precyzyjne, a broń samopowtarzalna jest większa, cięższa i droższa. Tańsze są też magazynki i części do karabinków mniejszego kalibru.
Zastosowania: sport, kolekcja, myślistwo
Sport. .223 Rem. króluje w strzelaniach dynamicznych z karabinu, gdzie liczy się tempo i mały odrzut. .308 Win. jest klasycznym nabojem strzelań precyzyjnych na dalsze dystanse: cięższy pocisk mniej poddaje się wiatrowi i wyraźniej zaznacza trafienie w stalowy cel.
Kolekcja. Oba naboje są standardami wojskowymi, każdy swojej epoki, więc w zbiorze broni współczesnej zwykle występują obok siebie.
Myślistwo. W praktyce łowieckiej .223 Rem. to nabój lekki, używany przede wszystkim na drapieżniki, a .308 Win. - jeden z najpopularniejszych kalibrów na zwierzynę grubą. Formalnie decyduje jednak nie kaliber, tylko energia konkretnego naboju na 100 m - sprawdź ją w danych producenta amunicji i porównaj z progami poniżej.
Na jakie pozwolenie
Na pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie można posiadać broń w obu kalibrach: art. 10 ust. 4 pkt 4 lit. b ustawy o broni i amunicji mówi o broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm[4], a kaliber nominalny 5,56 mm i 7,62 mm mieści się w tym limicie. Pkt 7 rozciąga to na cel kolekcjonerski.
Różnica może pojawić się przy pozwoleniu łowieckim, bo rozporządzenie o polowaniu[5] wiąże dopuszczenie amunicji z energią pocisku:
| Polowanie na | Energia pocisku 100 m od wylotu lufy, nie mniej niż[6] |
|---|---|
| Minimum ogólne dla broni o lufach gwintowanych (§ 3 ust. 2) | 400 J |
| Sarny, dziki warchlaki | 1000 J |
| Jelenie, daniele, muflony, dziki poza warchlakami | 2000 J |
| Łosie | 2500 J |
Wartość z pierwszego wiersza dotyczy każdej broni gwintowanej używanej do polowania (§ 3 ust. 2); na drapieżniki dopuszczone są także naboje pełnopłaszczowe (§ 3 ust. 6), na zwierzynę grubą - nie. Spełnienie progu zależy od konkretnego naboju - energię na 100 m sprawdzisz w danych producenta amunicji. Formalności opisujemy tu: pozwolenie na broń.
Który kaliber wybrać
- Pierwszy karabinek, strzelania dynamiczne, trening kilka razy w miesiącu: .223 Remington.
- Strzelanie precyzyjne na dalsze dystanse: .308 Winchester.
- Polowanie na dziki i jelenie: .308 Win. to wybór typowy; przed zakupem amunicji sprawdź jej energię na 100 m.
- Polowanie na lisy i inne drapieżniki: .223 Rem. jest tu popularnym wyborem.
- Ograniczony budżet na amunicję: .223 Rem.
- Strzelec drobnej budowy lub wrażliwy na odrzut: .223 Rem.
Wielu strzelców kończy z oboma: karabinkiem w .223 do dynamiki i karabinem powtarzalnym w .308 do precyzji.
Najczęściej zadawane pytania
308 vs 223 - ile wynosi różnica energii?
.308 Win. jest nabojem wyraźnie mocniejszym - ma większą łuskę i wielokrotnie cięższy pocisk. Konkretnej liczby nie podajemy, bo energia zależy od producenta, masy pocisku i długości lufy; porównuj karty amunicji, którą chcesz kupić.
223 Rem vs 308 Win - czy z .223 można polować na dziki?
Na dziki inne niż warchlaki rozporządzenie wymaga co najmniej 2000 J na 100 m, a na warchlaki i sarny 1000 J[6]. Przepis nie wskazuje kalibrów, więc rozstrzyga energia na 100 m konkretnego naboju myśliwskiego - sprawdź ją w danych producenta amunicji.
308 Win vs 223 Rem - co jest tańsze w strzelaniu?
.223 Rem. Sam nabój jest wyraźnie tańszy, podobnie jak magazynki i wiele części do broni. Przy regularnym treningu różnica w rocznym koszcie amunicji jest znaczna.
.223 vs .308 - który wybrać do AR?
Platforma AR-15 jest zbudowana wokół .223 Rem. / 5,56x45, a większa AR-10 wokół .308 Win. AR-15 jest lżejszy, tańszy i ma mniejszy odrzut; AR-10 daje zasięg i moc pełnowymiarowego naboju karabinowego.
Sklep i strzelnica
Sklep Strzelam Bo Lubię
Karabinki, sztucery i amunicję w obu kalibrach znajdziesz w sklepie.
Strzelnica Czechowice-Dziedzice
Na naszej strzelnicy strzelisz z karabinka AR-15 w .223 Rem. i z karabinu M14 w .308 Winchester - różnicę odrzutu obu klas nabojów poczujesz w ciągu jednej wizyty.
Źródła
- C.I.P. - TDCC .223 Rem. - długość łuski i naboju (CARTRIDGE MAXI), Pmax
- C.I.P. - TDCC .308 Win. - długość łuski i naboju (CARTRIDGE MAXI), Pmax
- SAAMI Z299.4 - Centerfire Rifle - MAP
- Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. 2024 poz. 485) - ISAP - art. 10 - cele pozwolenia i rodzaje broni
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z 23.03.2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania (Dz.U. 2005 nr 61 poz. 548 ze zm.) - ISAP - § 3 - broń i amunicja do polowania
- Rozporządzenie zmieniające z 7.11.2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 2323) - aktualne brzmienie § 3 ust. 2 i 3 - progi energii pocisku na 100 m
Parametry w tabelach pochodzą wyłącznie z wymienionych wyżej źródeł (producenci broni i amunicji, normy C.I.P./SAAMI, ISAP). Wartości dla konkretnych egzemplarzy i partii amunicji mogą się różnić.
